Tunel foliowy to konstrukcja wykorzystywana w przydomowych ogródkach, na działkach czy w profesjonalnej produkcji. Zapewnia ona doskonałe warunki do wzrostu wielu roślinom. Jej sporą zaletą jest mobilność, gdyż tunel można co jakiś czas przenosić na inne stanowisko, zapobiegając w ten sposób tzw. zjawisku zmęczenia gleby. Nie da się ukryć, że tunel ogrodowy daje większe możliwości niż klasyczna uprawa w gruncie. Wydłuża bowiem sezon wegetacyjny i sprawdza się w przypadku warzyw ciepłolubnych.

Ranking tuneli foliowych

Jaki tunel foliowy kupić? To pytanie zadają sobie głównie właściciele działek i przydomowych ogródków, którzy chcą samodzielnie uprawiać niektóre warzywa lub inne rośliny. Tunel stwarza im do tego naprawdę doskonałe warunki. Nie bez powodu chętnie sięgają po niego także profesjonaliści. W wyborze odpowiedniego produktu powinien nieco pomóc nasz ranking tuneli foliowych. Zapraszamy do lektury.

  1. Tunel foliowy Lemar Lem B4 Pcv 4m

    Funkcjonalny tunel foliowy chroniący przed szkodliwymi warunkami pogodowymi i zapewniający dostęp do światła naturalnego. Jego powierzchnia to niemal 9 metrów kwadratowych. Stelaż wykonany jest z wytrzymałego PCV. Drzwi są zlokalizowane po dwóch strona tunelu foliowego, co przekłada się na wysoką wygodę jego użytkowania i zapewnia dopływ świeżego powietrza. Produkt nie jest zbyt skomplikowany w montażu.

  2. Tunel Home&Garden 250x400cm 10m2

    Prosty tunel foliowy, który sprawdzi się przez wiele sezonów. Jego poszycie jest wykonane z wytrzymałej folii PE UV-4 z wtopioną siatką z folii PP. Konstrukcja oparta jest na ocynkowanych profilach metalowych łączonych ze sobą przy pomocy śrub montażowych. Lekka konstrukcja pozwala na przenoszenie tunelu z miejsca na miejsce. Szerokie drzwi są zamykane na dwa suwaki – można je rolować i podpisać przy pomocy zatrzasków.

  3. Plonos Tunel Foliowy Ogrodowy Szklarnia 2×3,5m Foliak 7m2

    Wysokiej jakości tunel ogrodowy w kolorze białym. Doskonale sprawdzi się przez wiele sezonów. Otwierany jest przy pomocy zamka błyskawicznego. Oparty jest na profilach stalowych dwustronnie ocynkowanych. Produkt skutecznie ochrania rośliny przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi i nie jest trudny w montażu. Ciekawym rozwiązaniem jest obecność okna z moskitierą na rzepy.

  4. Tunel foliowy Ogrodniczy 200 cm x 300 cm (6,0 m2)

    Prosty w montażu tunel foliowy zapewniający roślinom doskonałe warunki do rozwoju. Można go ustawić w zasadzie w dowolnym miejscu w ogrodzie. Konstrukcja oparta na ocynkowanych profilach stalowych jest mocna i bardzo wytrzymała. Całość uzupełnia wysokiej jakości folia PE UV-4 wzmocniona siatką PP. Atutem tunelu jest także specjalnie zaprojektowany fartuch, który chroni folię przed podwiewaniem. Szerokie wejście boczne wyposażone jest w dwa zamki błyskawiczne.

  5. Tunel ProGarden Szklarnia Ogrodowa Tunel Foliowy Do Upraw 120x80x60cm

    Wysokiej klasy tunel foliowy o dużej funkcjonalności. Sprawdzi się doskonale w niewielkim ogrodzie lub na działce. Zapewnia roślinom ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi czy szkodnikami. Jest wykonany z wytrzymałych materiałów. Metalowa konstrukcja posiada haki służące do wbicia w ziemię. Pokrycie to z kolei polietylen PV. Całość zamykana jest na wygodne zamki błyskawiczne.

Jaki tunel foliowy kupić?

Tunel foliowy to konstrukcja, którą zaobserwować można w wielu ogrodach i na działkach. Przychodzi z pomocą podczas uprawy wielu warzyw i innych roślin. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie tunelu foliowego?

  • Stelaż – najtańszym rozwiązaniem są tunele foliowe ze stelażami wykonanymi z PVC. Można je zresztą łatwo i szybko demontować. Są one odporne na czynniki pogodowe np. opady atmosferyczne – nie korodują. Jednak nie da się ukryć, że konstrukcje metalowe są trwalsze i stabilniejsze. Zazwyczaj są one ocynkowane i malowane proszkowo. To zabezpiecza je przed wilgocią i pozwala zachować estetyczny wygląd przez długi czas.
  • Folia – ogromnie ważna jest w tym przypadku również folia. Od niej zależy przepuszczalność światła i to, jaka temperatura czy wilgotność będzie panowała w środku tunelu. Zazwyczaj do wyboru są folie perforowane i folie bez perforacji. Te pierwsze są lepszym rozwiązaniem. Mogą mieć różną gęstość i średnicę otworów. Trzeba je dopasować odpowiednio do planowanych rodzajów upraw. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się folie zielone. Wbrew pozorom nie różnią się one od innych folii jedyną kolorystyką. Są bowiem wzmocnione specjalną siatką. To tzw. folie kilkusezonowe.
  • Konserwacja – wbrew pozorom nie wygląda ona zawsze tak samo. W przypadku folii mocniejszych, nie ma konieczności nieustannego łatania tuneli. Jednak nie zawsze folia ochronna jest pozbawiona uszkodzeń. Wówczas ubytki trzeba łatać.
  • Wielkość – wybór na rynku w tym zakresie jest spory, a więc każdy powinien znaleźć tunel foliowy dopasowany do swoich potrzeb. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wielkość działki. Na ogrodach działkowych powierzchnia tunelu nie może przekraczać 1/5 powierzchni całej działki. Miejsce musi być dodatkowo słoneczne i być oddalone o minimum metr od granicy działki. Wysokość nie powinna przekraczać 3 metrów. Długość tuneli bywa różna, ale zazwyczaj jest to 2-2,5 m.

Czy warto kupić tunel foliowy?

Tunele foliowe z założenia służą ochronie roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Pozwalają na zwiększenie plonów i przyspieszenie tempa rozwoju roślin. Wykorzystywane są obecnie chętnie nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów.

Wewnątrz tunelu foliowego tworzy się w zasadzie mikroklimat, który jest połączeniem ciepła i wilgoci. Wykorzystać go można z powodzeniem do uprawy roślin ciepłolubnych – papryk, pomidorów, bakłażanów, ogórków itd. Na tym jednak nie koniec. W tunelu foliowym sadzić można także inne rośliny na wczesnym etapie rozwoju. Przyda się on też przy produkcji rozsad.

Tunele foliowe skutecznie chronią znajdującą się w środku roślinność przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu czy gradem. Jednocześnie są to konstrukcje, które w każdym momencie można wywietrzyć, co chroni warzywa przed przegrzaniem i chorobami grzybowymi. Szkielet tunelu foliowego na ogół wykonany jest z PVC lub metalu. Każðe rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety.

Dzisiaj tunele foliowe to ciekawa alternatywa dla klasycznych szklarni. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku początkujących ogrodników. Pozwalają na utrzymanie roślin w dobrej kondycji i zapewniają dodatkową przestrzeń do pracy. Sprawdzają się doskonale w ogrodach i na działkach.

Popularni producenci tuneli foliowych

  • Lemar
  • Home&Garden
  • Plonos
  • ProGarden

Sklepy warte uwagi

  • Allegro
  • Media Expert
  • Media Markt
  • RTV Euro AGD
  • Empik
  • Avans
  • OleOle

Podsumowanie rankingu tuneli foliowych

Tunele foliowe to konstrukcje wykorzystywane w wielu ogrodach i na działkach. Sięgają po nie chętnie nie tylko amatorzy, ale i profesjonaliści. Są one nieocenione przy uprawie ciepłolubnych warzyw. Jednak ich zastosowanie na tym wcale się nie kończy. Wytrzymałe konstrukcje użytkować można z powodzeniem przez wiele lat. Za najbardziej solidne uchodzą tunele metalowe, ale również i te z PVC mogą być dobrym rozwiązaniem. Zachęcamy do zapoznania się bliżej z naszym rankingiem tuneli foliowych.