Płyta grzewcza, wolnostojąca, służy do gotowania. Wersja wolnostojąca nie jest jednak przeznaczona do zabudowy. Nie oznacza to jednak, że urządzenie jest mniej funkcjonalne. Nowoczesne wzornictwo sprawia, że na rynku wyróżniają się płyty grzewcze wolnostojące. Można je stosować w różnych wariantach wzorniczych. Są zarówno elektryczne, jak i indukcyjne - wolnostojące.

Lista wolnostojących płyt kuchennych

  1. Płyta grzewcza wolnostojąca Esperanza EKH008.

    Indukcyjna płyta grzewcza w kompaktowych wymiarach. Posiada dwa palniki o zróżnicowanej mocy oraz termostat do regulacji temperatury. Może być używana w różnych warunkach i pozwala na szybkie i efektywne gotowanie. Ze względu na niewielką wagę i wymiary idealnie nadaje się do małych kuchni lub domków letniskowych. Ciekawą funkcją urządzenia jest możliwość wykrywania i automatycznego wykrywania naczyń. Urządzenie wyłączy się automatycznie w przypadku braku naczynia lub jego nieprawidłowego umieszczenia.

  2. Esperanza Cotopaxi płyta grzewcza EKH004K

    Nowoczesna płyta grzewcza z pięciostopniową regulacją temperatury. Jest łatwa w czyszczeniu dzięki powłoce nieprzywierającej. Model ten jest niezawodny i niezwykle wydajny. Jego klasyczna stylistyka jest tym, co go wyróżnia. Można ją wykorzystać w wielu różnych aranżacjach. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, co jest bardzo ważne w małych pomieszczeniach. Płyta o mocy 2000W wyposażona jest w dwa pola grzewcze oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.

  3. Płyta grzewcza wolnostojąca Hyundai IND133

    Jednopolowa indukcyjna płyta grzewcza w wersji wolnostojącej. Automatycznie wyłącza się po zdjęciu naczyń kuchennych. Posiada proste pokrętło oraz wyświetlacz LED z kontrolkami funkcji. To kompaktowa płyta ceramiczna, która jest lekka i niewielkich rozmiarów. To świetne rozwiązanie dla małych kuchni i domków letniskowych. Istnieje dziesięć poziomów grzania. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości.

  4. Kuchenka ceramiczna Ravanson K-04TW

    Wysokiej jakości wolnostojąca płyta gazowa, która posiada cztery palniki i ruszt. Doskonale sprawdza się w warunkach polowych. Może być używana na działce lub na polu namiotowym. Przykryta jest metalową osłoną, która chroni przed zabrudzeniami i innymi uszkodzeniami. Jest niewielki i łatwy w transporcie oraz przechowywaniu. Należy go używać z benzyną G30 - LPG.

  5. Płyta grzewcza wolnostojąca ELDOMPH21 Doblle

    Wolnostojąca elektryczna płyta grzewcza, która posiada dwa pola grzewcze. Te pola grzewcze są sterowane przez oddzielne termostaty, które pozwalają na płynną regulację temperatury w aż pięciu zakresach. Posiada również promiennik podczerwieni, który zapewnia szybkie nagrzewanie. Oba pola mogą być używane jednocześnie. Dużą zaletą są gumowe, antypoślizgowe nóżki. Płyta jest łatwa w czyszczeniu i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości metalu nierdzewnego.

Jaką płytę grzewczą kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele opcji płyt kuchennych. Są zarówno opcje klasyczne, jak i do zabudowy. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na działanie płyty kuchennej, takich jak liczba pól i rozmiar. Jak wybrać najlepszą płytę grzewczą dla siebie? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj Wszystko zależy od kosztu urządzenia i czasu, jaki zajmuje przygotowanie potraw. Gazowe płyty grzewcze szybko się nagrzewają i są łatwe w obsłudze. Płyty gazowe mają łatwą kontrolę nad temperaturą gotowania. Mogą być zasilane gazem ziemnym, lub gazem z butli. Mogą być emaliowane, szklane lub ze stali nierdzewnej. Szkło ceramiczne jest używane do produkcji ceramicznych płyt kuchennych elektrycznych. Są one gładkie i łatwe do czyszczenia. Wymagają dużych mocy połączeń. Długo się nagrzewają i stygną. Płyty indukcyjne mogą być nowoczesne i ekonomiczne. Zużywają mniej energii elektrycznej niż płyty ceramiczne, a mniej niż płyty gazowe. Wymagają jednak odpowiednich garnków wykonanych z ferromagnetycznej stali nierdzewnej. Wyróżnia się również żeliwne płyty elektryczne. W tym przypadku pola grzejne znajdują się na metalowej powierzchni. Ich nagrzewanie się i stygnięcie trwa długo.
  • Liczba/palniki W tradycyjnej kuchni cztery pola grzejne to standard. Model z jednym lub dwoma palnikami sprawdzi się w przypadku mniejszych rodzin i domków letniskowych.
  • Zabezpieczenia: W przypadku płyt gazowych standardem jest z zasady blokada cofania się gazu. Płyty elektryczne indukcyjne i ceramiczne posiadają funkcję blokady przed dziećmi. Jest także funkcja automatycznego wyłączenia w przypadku zalania oraz wskaźnik ciepła resztkowego.
  • Sterowanie W płytach gazowych stosuje się głównie sterowanie mechaniczne, które posiada pokrętła (kurki) i jest sterowane pokrętłami. Sterowanie sensorowe jest standardem w urządzeniach elektrycznych, indukcyjnych i ceramicznych.

Czy warto kupić kuchenkę wolnostojącą?

Jak się okazuje, kuchenki wolnostojące nie umarły. Wciąż są bardzo popularne w pewnych sytuacjach.

Po pierwsze, wolnostojące płyty grzewcze pasują do wszelkiego rodzaju domków letniskowych, campingów czy ogródków działkowych. Są to miejsca i obiekty, w których tradycyjne kuchenki elektryczne i płyty do zabudowy nie mają racji bytu. Nie spełniają one bowiem dobrze swojej roli. Płyty grzewcze wolnostojące mogą być bardzo proste w obsłudze i nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Tego typu płyty kuchenne są popularne w mniejszych mieszkaniach, takich jak kawalerki. Są one praktyczne i użyteczne. Są łatwe w obsłudze i można na nich przyrządzać różne gorące posiłki. Są idealnym rozwiązaniem dla singli i par. Nic dziwnego, że płyty wolnostojące pozostają bardzo popularne.

Popularni producenci płyt kuchennych

  • Esperanza
  • Hyundai
  • Ravanson
  • ELDOM

Warto zajrzeć do sklepów z płytami kuchennymi

  • Allegro
  • Avans
  • Electro
  • Empik
  • Media Markt
  • Media Expert
  • RTV Euro AGD
  • OleOle